Etti mi sana 8-bit

8-bit çalışmalarının hemen hepsi hoşuma gitmiştir. Yıllar öncesinden Muse’un Bliss’ini 8-bitlik olarak ilk dinlediğimde çok beğenmiştim. Yeri gelmişken onu da paylaşayım.

Bu 8-bit olayını sevmem çocukluğumda atarilerle, commodore’larla kafayı bozmamdan geliyor muhtemelen. Çocukluk arkadaşım(hala da arkadaşımdır. süper insan. denk gelir de burayı okursa ona sadece ‘alırım alırım’ demek istiyorum) Yiğit’le deliler gibi oynanıp, o atarinin kollarını belirli aralıkla kırıp kırıp tamir ettirdiğimiz günlerde ekrandaki 8-bit’lik uçağı gözlerimiz sulanıncaya kadar uçurmaktan fena halde zevk alırdık.

Daha sonra ilk bilgisayarların eve girdiği dönemlerde, norton’un mavi ekranlı ‘norton commander’ından önce, ‘alley cat‘, ‘test drive‘ gibi muhteşem oyunlar bizi etkisi altına aldı. O namussuz kediyi camdan içeri sokacağım diye klavyenin yukarı-ok tuşunu yerinden sayısız kez çıkarır; orta parmağıma yapışan o pis tuşu bir noktadan sonra hiç kullanılmayan başka bir tanesiyle değiştirirdik. Herkesin Q klavyesi varken, bizim klavye E’den başlardı. Sonra başka oyunlar da girdi tabi hayatımıza. Hepsiyle de çok mutlu olduk. Şimdi tek tek isimlerini verip, hatırlayamadıklarımın kalbini kırmak istemem. Yaşandı, bitti. (mi?)

Yıllar geçti, o oldu bu oldu, bu işin sanat kısmı da ortaya çıkıverdi. Bir sürü grafik sanatçısı, çeşitli figürlerin ya da film afişlerin ya da ünlü markaların logolarının 8-bitlik sevimli hallerini üretmeye başladılar. Ben de buna benzer yaratıcı işlere son zamanlarda sık sık rastlayınca buradan bir bildirime geçeyim dedim. Ama asıl güzel olanlar, bize ait olanlar tabiki. 70’lerin Yeşilçam’ından kopup gelen bu seriyi http://sametcicek.tumblr.com/ sitesinden buldum. Gayet hoş olmuşlar.
Bir de böylesi var. Burada da bir takım mühim ve sevdiğimiz yabancı filmlerin afişleri var.
http://www.behance.net/gallery/8-Bit-Movie-Posters/722366
8-bit rulz!

Reklamlar

Mayıs 13, 2011 tarihinde Genel, Music içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s